Zestaw stereo czy kino domowe?

To jedno z pierwszych pytań na jakie sobie należy odpowiedzieć myśląc o zakupie sprzętu audio.

Na tym etapie wyróżnić możemy następujących klientów:

 1. Klient pewny, że chce stereo i nic więcej.
 2. Klient pewny, że chce kino domowe, na którym również posłucha muzyki
 3. Największa grupa klientów to ta, która jeszcze nie wie do końca co wybrać  lub grupa klientów, która robi rozpoznanie co kupić. Jeżeli jesteś w tej trzeciej grupie to niniejszy artykuł jest dla Ciebie.

90% klientów na kupowanym sprzęcie audio chciałaby posłuchać muzyki, obejrzeć czasami film, obejrzeć koncert,  podłączyć dekoder satelitarny do oglądania telewizji...

3 GRUPA KLIENTÓW - stereo czy kino domowe? nie wiesz co kupić?

Pierwszym pytaniem na jakie należy znaleźć odpowiedź to czy chcesz w swoim pomieszczeniu umieścić docelowo 5 głośników czy tylko 2 głośniki.

Na tym etapie możemy znaleźć 3 możliwe odpowiedzi:

 1. Chcę posiadać i mam możliwość tylko na 2 głośniki przednie (stereo)
 2. Chcę posiadać 2 głośniki, ale chcę mieć możliwość rozbudowy do 5 głośników w przyszłości
 3. Chcę posiadać 5 głośników już od początku

Ad.1 Chcę posiadać i mam możliwość tylko na 2 głośniki przednie (stereo)

Wielu klientów chciałoby posiadać sprzęt audio z radiem internetowym, odtwarzanie strumieniowe, bluetooth, Wi-Fi, USB ....

Ale chciałoby również oglądać filmy z DVD, Blu-ray, podłączyć dekoder satelitarny....

Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku byłby zakup:

a.  Wersja tańsza

– dobry amplituner stereo ze wszystkimi nowinkami (np. Onkyo TX-8150 ,budżet około 2400 zł) + odtwarzacz uniwersalny (cena od 1000 zł do 3500 zł) + 2 kolumny głośnikowe (cena od 1500 zł do góry za parę) .

Rozwiązanie takie pozwala na odsłuchanie muzyki / oglądanie filmów na dobrym poziomie.

Podczas odsłuchu można usłyszeć wiele elementów, których do tej pory się nie słyszało na tanim sprzęcie audio.

tańszy sprzęt audio dla 2 głośników

b. Wersja droższa

– jeżeli chciałbyś wyższej jakości sprzęt to należy zastanowić się nad kupnem wzmacniacza stereo (cena od 2000 zł do góry) + odtwarzacz strumieniowy (cena od 2000 zł do góry) + odtwarzacz DVD/Blu-ray (cena od 1000 zł do 3500 zł) + 2 kolumny głośnikowe (cena od 1500 zł do góry za parę). Mocno widoczny zysk w jakości brzmienia w stosunku do wersji tańszej otrzymamy przy budżecie najlepiej około 10 000 zł za całość lub więcej.

Kliencie, jeżeli jesteś w stanie wydać większą kwotę, ale nie jesteś pewny tej decyzji, najlepiej umówić się na odsłuch i porównać system grający za 5500 zł z takim który kosztuje np.12 000 zł. Nie trzeba być ogromnym specjalistą by podjąć decyzję, Twoje oko i ucho podpowiedzą Ci same, czy chcesz wydać większą kwotę.

Sprzedawca dodatkowo pomoże podając argumenty za i przeciw każdemu systemowi.


Ad.2 Chcę posiadać 2 głośniki, ale chcę mieć możliwość rozbudowy do 5 głośników w przyszłości

Jeżeli głównie słuchasz muzyki, ale czasami zdarzy się obejrzeć film i chciałbyś mieć otwartą drogę do zbudowania kina domowego w oparciu o 5 czy 7 kolumn głośnikowych to ta wersja jest ci najbliższa.

W tym przypadku ponownie w oparciu o budżet zróżnicowałbym dwie wersje:

1. Wersja tańsza

– amplituner kina domowego (cena od 1000 zł do góry) + odtwarzacz uniwersalny (cena od  600 zł do góry) + 2 kolumny głośnikowe (cena od 1500 zł do góry za parę). Niektórzy już na tym etapie kupują subwoofer lub nieco później. W przyszłości można dokupić i podłączyć głośnik centralny (cena od 600 zł do góry) i głośniki tylne surround 2 lub 4 sztuki (cena od 700 zł do góry za parę).

tańszy amplituner kina domowego

2. Wersja droższa  1

– droższy, lepszy amplituner (cena od 4000 zł do góry) + odtwarzacz uniwersalny (cena od 2000 zł do góry) + 2 kolumny głośnikowe (cena od 4000 zł do góry za parę). Niektórzy już na tym etapie kupują subwoofer lub nieco później. W przyszłości można dokupić i podłączyć głośnik centralny (cena od 1300 zł do góry) i głośniki tylne surround 2 lub 4 sztuki (cena od 1500 zł do góry za parę).

Wersja „b” w stosunku do wersji „a” oferuje najczęściej te same funkcjonalności. W lepszej cenie otrzymujemy lepszej jakości produkty(więcej prądu we wzmacniaczu, lepiej wykonane i brzmiące kolumny....) co przekłada się na lepsze brzmienie, którego różnice każdy usłyszy.

3. Wersja droższa 2

– zakup wzmacniacza stereo z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo analogowym lub odtwarzaczem strumieniowym (np. Hegel H160) + odtwarzacz uniwersalny (cena 3500 zł) + 2 kolumny głośnikowe. W przyszłości aby uruchomić kino domowe należy dokupić amplituner kina domowego z wyjściem pre-out (cena od 3000 zł do góry) + głośnik centralny (cena od 1500 zł do góry) + 2 lub 4 głośniki tylne surround (cena od 2000 zł za parę do góry)

wzmacniacz stereo kina domowego

To fajna wersja z otwartą drogą na połączenie świata kina domowego i osobnego świata stereo. Wszystko w oparciu o najlepszej jakości produkty, oczywiście szukamy dobrego rozwiązania pomiędzy ceną a jakością.

Jak widać w przypadku większej kwoty do dyspozycji (od 10 000 zł do góry) można i należy rozważyć dwie drogi:

 1. Łatwiejsza i tańsza – zakup droższego lepszego amplitunera kina domowego ,który integruje w sobie wszystkie elementy
 2. Zakup osobnego amplitunera kina domowego i zakup osobnego wzmacniacza stereo. Kolumny głośnikowe są podłączone zawsze do wzmacniacza stereo. Nie przekładamy kabli głośnikowych. Wówczas podczas słuchania muzyki amplituner kina domowego jest wyłączony i działa jedynie wzmacniacz stereo.
  W trybie kina domowego amplituner wykorzystuje końcówki mocy wzmacniacza stereo. Głośnik centralny i tylne są podłączone do amplitunera kina domowego, a kolumny frontowe do wzmacniacza stereo. Głośność regulujemy tylko na amplitunerze kina domowego.

  Obie powyższe wersje w tym punkcie można połączyć w dowolnej chwili, dlatego można najpierw kupić amplituner kina domowego, a później wzmacniacz stereo lub odwrotnie.

 

Pewnie część z Państwa oczekuje gotowych propozycji. OK. spróbujmy:

Proszę pamiętać, że modele i ceny mogą się zmieniać w czasie (aktualne na kwiecień 2016)

 • Niedrogi uniwersalny zestaw na start - stereo i kino domowe:

Denon AVR-X1200W + Melodika BL40 para (2000 zł + 2400 zł). W pomieszczeniach do 20m2 można rozważyć tańszy model Melodika BL30.

 • Słucham głównie muzyki, ale czasami film:

Onkyo TX-8150 (cena 2400 zł) + kolumny za około 2000 – 4000 zł para. Nie wpisałem modelu kolumn głośnikowych bo ich wybór zależy od wielkości pomieszczenia, czy zdarzy się zagrać głośno, czy musi mieć koniecznie jakiś kolor .... + ewentualny odtwarzacz uniwersalny Onkyo BD-SP353 (cena 1000 zł)

 •  Lepszy zestaw z możliwością rozbudowy do kina domowego

Marantz SR5010 (cena 3900 zł )+ Monitor Audio Silver 6 ( cena 5000 zł para)

 • Zestaw bardziej nastawiony na kino domowe, mocniejsze uderzenie w muzyce. Ma grać mocno.

Denon AVR-X2200W (cena 2600 zł ) + Klipsch R-28F 5.0 (cena 5500 zł za komplet 5 głośników)

 • Prestiżowy, ale i doskonały brzmieniowo zestaw

Wzmacniacz ze strumieniowcem Hegel H160 (cena 12990 zł) + kolumny Sonus Faber (cena 12 000 zł za parę)

 Wzmacniacz ze strumieniowcem Hegel - stereo czy kino domowe

 

kino domowe czy stereo - kolumny

I tak można wymienić jeszcze wiele propozycji, ale każda z tych propozycji wymaga zastanowienia się z naszej strony dlaczego taka, a nie inna propozycja. Wybór jest duży i my staramy się pomóc w tym wyborze. Pomagają nam takie informacje jak ograniczenie finansowe, którego nie przekroczymy, zawsze znamy już wielkość pomieszczenia i wiemy z czego chcemy grać (płyty CD czy winylowe czy Blu-ray, czy może muzyka z Youtube, a może tylko podłączenie telewizji). Do tego dochodzi nam repertuar muzyczny preferowany przez klienta .... itd.

Jak widać jest sporo pytań, na które kupujący powinien sobie odpowiedzieć.

Nam te pytania pomagają w najlepszym wyborze dla Państwa.

Zapraszam do kontaktu przed zakupem.

Piotr Pabian

Tel. 603 24 24 15

SYSTEMY-KINA-DOMOWEGO.PL