Jak podłączyć gramofon do wzmacniacza bez wejścia Phono?
Co zrobić, gdy chcesz podłączyć gramofon do wzmacniacza bez gniazda Phono? Przede wszystkim warto znać zależność między wejściem Phono a działaniem gramofonu. Za pomocą takiego wejścia sygnał wytwarzany przez gramofon jest odpowiednio regulowany, a następnie odczytywany przez przedwzmacniacz. Można się zaopatrzyć w gramofon z wbudowanym przedwzmacniaczem lub bez niego.
Wejście gramofonowe Phono w sprzęcie audio
Przede wszystkim sprawdź, czy w urządzeniach, na których ci zależy, jest wejście gramofonowe z oznaczeniem Phono. Od tego, czy takie gniazdo jest w wzmacniaczu, amplitunerze czy wieży, zależy sposób konfiguracji systemu audio. Może się zdarzyć, że nie ma złącza Phono, a gramofon nie ma wbudowanego przedwzmacniacza. Każdy przedwzmacniacz jest niezbędnym łącznikiem między źródłami systemu audio a końcówką mocy. Dlatego nawet jeśli podłączysz wejście liniowe (line-in, gniazdo AUX), to nie mając phono pre-amp nadal i tak nic nie usłyszysz, ponieważ sygnał z igły gramofonowej ma zbyt małe napięcie. Pomiędzy gramofonem a sprzętem audio potrzebny jest przedwzmacniacz gramofonowy, który wyreguluje i wzmocni sygnał. Pamiętaj, że taki dodatkowy sprzęt też potrzebuje zasilania, więc nie unikniesz wpięcia kolejnych kabli.
Gramofon z wbudowanym przedwzmacniaczem i bez niego
Przy tej okazji trzeba wyjaśnić różnicę między gramofonami z wbudowanym przedwzmacniaczem i bez tej opcji. W gramofonach jest potrzebne różne wzmacnianie wstępnego sygnału. Jeśli w gramofonie jest już wbudowany przedwzmacniacz, to bezpośrednie podłączenie do wzmacniacza czy systemu audio jest z zasady łatwiejsze. Wiadomo, że podłączenie gramofonu do wzmacniacza jest stosunkowo proste, jeśli są wszystkie niezbędne komponenty w zestawie audio. Pamiętaj, że każde urządzenie audio wysokiej jakości powinno pracować z równie wydajnym i dobrze dopasowanym wzmacniaczem, jeśli zależy ci na jak najlepszej jakości odtwarzania.
Gramofony, które nie mają wbudowanego przedwzmacniacza, należy podłączyć do zewnętrznej takiej jednostki. Jej jakość zależy od wyboru melomana. Wiadomo, że przedwzmacniacze do gramofonu wyższej klasy zapewnią wierniejsze odtwarzanie krzywej RIAA. Wzmocnienie sygnału otrzymasz też po połączeniu amplitunera z wejściem Phono, które powinno być przystosowane do obsługi wkładek MM lub MC.
Jeśli wolisz lub musisz używać przedwzmacniacza umieszczonego we wzmacniaczu, to wstaw przełącznik na wyborze źródła „phono”. Kolejno włóż: przewód RCA znajdujący się w gramofonie w złącze na tylnej ściance wzmacniacza, opisany jako „Phono”, dokręć żyłę uziemiającą – i gotowe!
Gdy wzmacniacz do gramofonu nie ma wejścia Phono
Może być tak, że model wzmacniacza nie jest zaopatrzony w wejście Phono. Jeśli tak jest, to trzeba zaopatrzyć się w oddzielny przedwzmacniacz gramofonowy
W zależności od wybranej konfiguracji i komponentów twojego zestawu audio ostatecznie to ty możesz samodzielnie ocenić, co jest dla ciebie najlepsze. Zawsze dobrze jest wcześniej zweryfikować kombinacje systemu audio i ocenić, która wydobywa z odtwarzacza najwięcej walorów dźwiękowych. Dlatego przed skompletowaniem swojego zestawu audio możesz umówić się na odsłuch. Skonsultuj możliwe warianty z ekspertami z dobrego salonu audio. Są miejsca, w których oprócz zrealizowania zakupu możesz liczyć na wartościową indywidualną pomoc.
Bo przecież chodzi o to, aby możliwie wiernie odtworzyć dźwięki zapisane na ulubionych płytach gramofonowych!