Podłączenie kolumn głośnikowych - Bi-Amping

Wiele kolumn głośnikowych posiada z tyłu podwójne zaciski do kabli głośnikowych. Osobne do głośników średnio - wysoko tonowych, a osobne do głośników niskotonowych. Jeżeli dodatkowo posiadacie amplituner AV 7-kanałowy a wykorzystujecie 2 lub 5 kanałów to kanał 6 i 7 można wykorzystać do napędzenia głośników niskotonowych w kolumnach frontowych. Wówczas taki system nagłośnienia będzie rozwiązany w oparciu o tryb pracy BI-AMP, czyli wykorzystanie 4 końcówek mocy do kolumn frontowych (zamiast dwóch).

Przed przystąpieniem do działań należy wypakować sprzęt, spojrzeć na zaciski w kolumnie głośnikowej oraz na zaciski w amplitunerze AV (lub innym wzmacniaczu).

Do podłączenia kolumn głośnikowych będą potrzebne kable głośnikowe w podwójnej ilości lub kable 4 żyłowe. 

  • Usunąć zworki (blaszki) w kolumnach głośnikowych pomiędzy górnymi a dolnymi zaciskami kabli  głośnikowych w kolumnach. Konieczne, bo można uszkodzić amplituner.
  • W kolumnach i/lub w amplitunerze mogą być włożone zatyczki, które należy usunąć przed włożeniem wtyków bananowych. Wtyki bananowe mają znormalizowane wymiary, więc powinny pasować bez większych problemów.
  • Podłączyć kable głośnikowe wg poniższego rysunku:

 Schemat podłączenia Bi-Amping

Lewa kolumna:

  • Do górnych zacisków w kolumnie głośnikowej podłączamy parę kabli głośnikowych (czarny  i czerwony lub inny kolor w zależności od kabla).

Drugi koniec tego kabla podłączamy do amplitunera do głównych zacisków głośnikowych FRONT LEFT (czarny i czerwony)

Połączenie typu Bi-Amp - amplituner

  • Do dolnych zacisków w kolumnie głośnikowej podłączamy drugą parę kabli głośnikowych.

Drugi koniec tego kabla podłączamy do amplitunera do zacisków głośnikowych  w amplitunerze. W każdym amplitunerze może być przypisana inna para zacisków głośnikowych do BI-AMP.

W np. Denon AVR-X2300W jest to para SURROUND BACK LEFT. Sprawdzić to można  w instrukcji obsługi amplitunera.

  Jeżeli korzystacie z kabla z 4 żyłami (zamiast dwóch normalnych kabli głośnikowych) to  żyła 3 i 4 ma dodatkowe oznaczenie na – np. biały pasek z boku .

  • Prawy głośnik podłączamy analogicznie jak lewy.
  • W amplitunerze należy ustawić BI-AMP w konfiguracji głośników. Bez tego ustawienia będą grały tylko głośniki wysokotonowe. Nie będzie basu.

Bi Amp w konfiguracji głośników

 

Jaki jest koszt uruchomienia trybu Bi-amp

Jeżeli policzysz ile wydałeś dotychczas na cały sprzęt audio i będzie to na przykład 2000 zł para kolumn + 2000 zł amplituner + 1000 zł odtwarzacz + 500 zł dotychczasowe okablowanie

to zakup kabla głośnikowego np. 2 x 3 metry nawet droższego warty jest zainteresowania i zainwestowania.

Przyzwoite okablowanie o długości np. 2 x 3 metry do tańszych systemów to kwota około 200 zł i to najniższa kwota jaką powinniście rozważyć jeżeli chcecie polepszyć brzmienie i uzyskać coś więcej od obecnego systemu.

Do droższych lepszych systemów warto wydać więcej, ale nie musi to być dużo dużo więcej.  Dokupując okablowanie możemy również wpłynąć na brzmienie systemu. Jeżeli ktoś ma zbyt żywy i ostry dźwięk można zaproponować kable o łagodniejszej charakterystyce. Do tańszych systemów z pewnością sprawdzą się precyzyjne, stereofoniczne kable WireWorld (koszt od 30 zł za metr).

Bi-Amp - czy warto? Co daje od strony praktycznej?

Więcej przestrzeni w dźwięku, więcej energii, wykorzystanie już posiadanych końcówek mocy (6 i 7 w amplitunerze kina domowego), możliwość modyfikacji brzmienia poprzez dobór odpowiedniego okablowania, a to za kwotę o wartości około 10% posiadanego sprzętu lub mniej.

Oczywiście są przeciwnicy trybu Bi-amp i należy to uszanować. W Polsce jest tak, że połowa z czymś się zgadza a druga połowa nie. Jeżeli nie jesteś pewny, zapraszamy do kontaktu z nami, do wypożyczenia okablowania i sprawdzeniu na własnej skórze czy warto zaiwestować w Bi-amp czy też nie.

zapraszamy.