Firma The Chord Company poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży nowego kabla głośnikowego o nazwie Clearway. W kablu tym znajdziemy parę kluczowych pomysłów zapożyczonych z najnowszych opracowań tej firmy.

chord-co-clearway-NEW-xx-851x315

Clearway wyposażony został w dwa, nawinięte przeciwnie gęste ekrany z folii. Podobnie jak w wielu innych kablach głośnikowych Chorda, podwójna folia daje fantastyczne ekranowanie przy wysokich częstotliwościach. Na zewnątrz dwóch, zbudowanych z linek żył, nałożony jest przezroczysty płaszcz z PVC, będący częścią systemu mechanicznego tłumienia drgań. Kabel dostępny jest w niezakończonych odcinkach (z „metra”), jak również z 4 mm bananami lub wtykami BFA.

20910673872_3a0e60c438_o

Podczas opracowania jego konstrukcji prowadzono szeroko zakrojone badania nad zachowaniem się przewodników w różnych typach dielektryków (izolacjach). Od dawna zależność między przewodnikiem i dielektrykiem była dla nas niezwykle ważnym zagadnieniem, stąd stosowanie w droższych kablach głośnikowych Chorda srebrzonej miedzi w otoczeniu PTFE (spienionego Teflonu).

Tego typu dielektryk nie tylko wpływa na precyzję przesyłu przez przewodnik sygnału, ale także na charakterystykę tonalną, jaką kabel wnosi do systemu. Zazwyczaj kable wykonane z oczyszczonej miedzi mają osłonę albo z polietylenu, albo PVC. Połączenie to prowadzi zazwyczaj do podkreślenia basu, które bezpośrednio wpływa na zaburzenie koherencji przekazu.

dz0xMjAwJmg9ODQ4_src_37477-chord_clearway_fot2

Clearway wyróżnia się na tym tle użyciem FEP – odmiany PTFE o bardzo zbliżonej charakterystyce elektrycznej i mechanicznej. W porównaniu do kabli z polietylenem, izolowany FEP-em Clearway znacznie dokładniej zachowuje informacje z zakresu detaliczności oraz dynamiki. Tonalnie kabel jest znacznie bardziej wyważony.

Clearway zbudowany jest z miedzianej linki w postaci skręconej z sobą pary przewodów, w konfiguracji redukującej interferencje. Kable chronione są na zewnątrz warstwą PVC (zamiast polietylenu – PVC ma lepszą giętkość), utrzymując we właściwej odległości przewody i ekran, minimalizując jednocześnie indukowany mechanicznie szum.

Nigel Finn, Technical Director The Chord Company o kablu Clearway:

„Jestem szczególnie zadowolony z tego, co udało sie nam osiągnąć przy Clearway. Ma on właściwości łączone zazwyczaj ze znacznie droższymi kablami. Zastosowanie wysokiej klasy miedzi beztlenowej w izolacji z FEP oraz ekranu z folii o wysokiej gęstości oznacza, że będzie niezwykle trudno przebić konkurentom to, co ma ten niedrogi kabel do zaoferowania. Chord przetestował Clearway w systemach z wszystkich poziomów cenowych – poziom detaliczności, przeźroczystości, dynamiki oraz koherencji za każdym razem robił niesamowite wrażenie.”

Ceny detaliczne:

CLEARWAY Speaker Cable z metra – 59 zł/mb
CLEARWAY Speaker Cable 2×2.0M – 789,00 zł/kpl
CLEARWAY Speaker Cable 2×2.5M – 849,00 zł/kpl
CLEARWAY Speaker Cable 2×3.0M – 909,00 zł/kpl