Jeżeli masz 7 minut to zapraszam do obejrzenia filmiku wyjaśniającego historię dzwięku otaczającego w którym wyjaśniono dlaczego i po co stworzono system Dolby Atmos.

Film jest stworzony na podstawie kina komercyjnego, ale w domu działa to dokładnie tak samo, z tą różnicą że jest jeden głośnik tylny surround, a nie pięć.

Miłego oglądania!

Film można obejrzeć na Youtube klikając link https://youtu.be/2dNXjKKYdGA

 

Dotychczas oglądaliśmy filmy będąc otoczeni....

 Dolby Atmos - prezentacja

.... głośnikami z lewej, prawej, z przodu, z tyłu - cały czas w jednej płaszczyźnie. Najbardziej popularny jest system 5 głośników + 1 subwoofer czyli 5.1. Mniej popularny, ale również - system 7.1. Można spotkać jeszcze bardziej rozbudowane systemy.

Co to jest Dolby Atmos?

Dolby dołożyło głośniki tak, by dźwiek mógł docierać od góry. Aby, było to możliwe musieli chcieć tego wszyscy - twórcy filmu, studia nagraniowe, musiał istnieć sposób zapisania większej ilości danych na nośnikach, musiał powstać sprzęt audio video który będzie zdolny odtworzyć nowy szerszy materiał audio. Firma Dolby pogodziła te wszystkie elementy i stworzyła nowy system zapisu danych oraz uregulowała wszystkie drobne elementy, które muszą być zachowane. Ten system to Dolby Atmos.

Kolejny duży krok

Kolejny duży krok to zmiana myślenia z odtwarzania pilku przez procesor dźwięku. Dotychczas procesor dźwięku otrzymywał dane zakodowane i rozdzielał je na zasadzie - teraz gra głośnik tylny lewy to i to, potem następny i następny.

Co charakteryzuje system Dolby Atmos?

Dolby Atmos to system obiektowy. Oznacza to, że procesor dźwięku musi w czasie rzeczywistym przeliczyć które głośniki mają grać, z jaką mocą i co mają grać - tak by użytkownik miał wrażenie, że helikopter leci ponad nim lekko z lewej strony. Do tego jednego efektu wykorzstane są 2, 3 lub więcej głośników w jednym czasie.

Płyty Blu-ray z nowym systemem dźwięku bez problemu można już kupić w sklepach. Podobnie z elektroniką audio video.

Do zakupu sprzętu zapraszamy oczywiście do nas. Przygotowaliśmy także gotowe zestawy kina domowego dolby atmos.

Teraz lekkie chwalenie się - mieliśmy okazję uczestniczyć w szkoleniu Dolby Atmos

 Szkolenie z Dolby Atmos