Buduje dom jednorodzinny – co mogę zrobić w zakresie audio ?

Witam wszystkich będących na etapie budowy swojego wymarzonego domu. Poniższy tekst ma za zadanie przybliżyć w podstawowym zakresie możliwości oraz rozwiązania, o których powinniście jako inwestorzy pomyśleć.

Nagłośnienie w salonie

W pierwszej kolejności należy się zastanowić czy będzie TV / projektor w salonie głównym Państwa domu. Jeżeli tak, to w drugiej kolejności należy zastanowić się w której wersji chcecie nagłośnienie:

 1. Nie jest nam potrzebne
 2. Chcielibyśmy w wersji stereo – 2 głośniki umieszczone po bokach telewizor
 3. Chcielibyśmy w wersji kino domowe ze stereo – 2 głośniki umieszczone po bokach telewizora + głośnik pod telewizorem + 2 głośniki tylne + ewentualny subwoofer

Jeżeli wybraliście punkt 2

Należy rozważyć jakie głośniki wybierzecie. Do wyboru mamy: kolumny głośnikowe podłogowe,

kolumny głośnikowe podłogowe przy meblu rtv

kolumny głośnikowe podstawkowe do umieszczenia na meblu RTV,

 kolumny głośnikowe do postawienia na meblu rtv

 kolumny głośnikowe do zawieszenia na ścianie obok TV

kolumny głośnikowe na ścianie obok TV

, kolumny głośnikowe do zamontowania podtynkowego obok TV (całkowicie niewidoczne)

 KOlumny głośnikowe obok TV niewidoczne

 

Jeżeli wybrane będą kolumny podłogowe lub kolumny podstawkowe to na etapie budowy możemy pominąć układanie kabli głośnikowych do frontów i centralnego pod tynkiem. Kable głośnikowe bezpośrednio z kolumn schowamy w meblu RTV lub można ukryć je w listwie przypodłogowej. Podobnie z kolumnami podstawkowymi, które będą stały na meblu RTV.

Jeżeli jednak chcielibyście zamocować głośniki na ścianie (podtynkowo lub natynkowo) to przed tynkowaniem należy przewidzieć:

 1. Jakiej wielkości maksymalnej będzie telewizor (to się przełoży na szerokość telewizora)
 2. Na tej podstawie będzie wiadomo na jakiej szerokości zamontować głośniki tak by w przyszłości nie zostały przykryte przez telewizor.
 3. Na tym etapie należy również przewidzieć, czy będzie w przyszłości projektor i ekran. Jeżeli tak, warto się zastanowić nad umieszczeniem głośników szeroko, tak by po rozwinięciu ekranu, głośniki były obok ekranu a nie za ekranem.

 

Jeżeli wybraliście punkt 3

Obowiązuje was cały punkt 2  + dodatkowo należy przewidzieć miejsce na głośnik centralny w meblu RTV oraz rozłożenie kabli podtynkowo do głośników tylnych surround.

 KOlumny surround na ścianie

KOlumny surround w suficie podwieszanym

 

W tym momencie należy zastanowić się przed tynkowaniem czy docelowo chcecie uruchomić system kina domowego w wersji :

 • 5.1 (dwie kolumny frontowe + głośnik centralny + dwa głośniki tylne + subwoofer)
 • czy w wersji 7.1 (dwie kolumny frontowe + głośnik centralny + dwa głośniki  boczne + dwa głośniki tylne + subwoofer)
 • Dolby Atmos 5.1.2 (dwie kolumny frontowe + głośnik centralny + dwa głośniki tylne + subwoofer + dwa głośniki górne )
 • Dolby Atmos 5.1.4 (dwie kolumny frontowe + głośnik centralny + dwa głośniki tylne + subwoofer +cztery głośniki górne )
 • Dolby Atmos 7.1.2 (dwie kolumny frontowe + głośnik centralny + dwa głośniki boczne +dwa głośniki tylne +  subwoofer + dwa głośniki górne )
 •  Dolby Atmos 7.1.4 (dwie kolumny frontowe + głośnik centralny + dwa głośniki boczne + dwa głośniki tylne + subwoofer + cztery głośniki górne ).

Można położyć okablowanie głośnikowe w wersji najbogatszej, schować pod tynkiem w wiadomym miejscu i z czasem dokupować głośniki.

 Projektor

Jeżeli jesteście przekonani, że w przyszłości pojawi się projektor + ewentualny ekran to warto znaleźć sklep który się w tym specjalizuje i doradzi kilka drobnych szczegółów. Na tym etapie łatwo popełnić błędy.

Subwoofer

Na koniec tego punktu należy zastanowić się również nad subwooferem. Po pierwsze czy będzie jeden, czy dwa, a może więcej. Jeżeli jesteśmy na etapie przed tynkami i jeżeli znamy dokładne miejsce subwoofera – warto położyć kabel połączeniowy (nie głośnikowy). Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie stwierdzić gdzie będzie subwoofer w pomieszczeniu rozwiązaniem może okazać się w przyszłości moduł bezprzewodowy do subwoofera, który rozwiąże ten problem. Z punktu widzenia wygody i brzmienia to fajne rozwiązanie. Jedynym największym minusem jest około 900 zł wydatku.

 

CO WARTO ZROBIĆ BEZ WZGLĘDU NA WYBÓR WERSJI

 1. Jeżeli być może będziecie chcieli uruchomić kino domowe gdzieś tam w przyszłości – warto położyć kabel głośnikowy do głośników surround. 2 kable głośnikowe zaczynają się przy meblu RTV a kończą za słuchaczem , albo na tylnej ścianie, albo zakończone na suficie w tylnej części salonu. Koszt około 12 zł x 24 metry = 288 zł.

  Jeżeli jednak braknie takiego kabla, to położenie przez cały wykończony salon może być czasami kłopotliwe
 2. Jeżeli być może będziecie chcieli uruchomić projektor – warto położyć kabel HDMI łączący mebel RTV z miejscem na projektor (często tylna część sufitu). Kabel HDMI o długości np 12 metrów to kwota około 700 zł. Wiem , są na Internecie kable po 150 zł, ale prawdopodobieństwo ich poprawnego działania to 55 % szans. Mało tego, może przestać działać np. po trzech miesiącach i to sam z siebie. Generalnie powyżej 5 metrów kabel HDMI ma prawo nie działać, dlatego stosujemy wysokiej jakości kabel by prawdopodobieństwo podnieść do 99 %. Oczywiście duży obraz z dobrego kabla HDMI jest dużo bardziej precyzyjny i zrozumiały, podobnie z barwami – dużo wierniejsze i poukładane. Ale to osobny temat.

 

 

Pozostałe pomieszczenia

Należy zastanowić się czy chcecie Państwo nagłośnienie w kuchni, łazience, holu, na zewnątrz....

Jeżeli tak, to ponownie warto zwrócić się do sklepu który w tym zakresie się specjalizuje.

Należy zaplanować rozmieszczenie głośników w poszczególnych pomieszczeniach oraz doprowadzenie do nich kabli głośnikowych. Można to rozwiązanie połączyć z kinem domowym w salonie, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Podsumowanie

Z naszej strony zawsze mogą liczyć Państwo na pomoc. Po przesłaniu projektu domu możemy zasugerować możliwe rozwiązania i orientacyjne koszty.